ویژگیهای آموزشگاه معتبر چیست؟

خیلی از اتفاقات و عوارض ناگواری که در زندگی هر یک از ما می افتد نتیجه رفتارهای خودمان و یا انتخاب های نادرستی است که انجام می دهیم.

تصور کنید که عمل جراحی در پیش دارید، رفتار صحیح این است که قبل از مراجعه به پزشک یک بررسی انجام دهیم که آیا کار پزشک مورد نظر خوب است؟ آیا سازمان نظام پزشکی ایشان را مورد تایید قرار داده است؟

یا فرض کنید که اگر بخواهید فرزند خود را در یک مدرسه خصوصی ثبت نام کنید، حتما از قبل در مورد اینکه مدیر چه کسی است، مجوزش از کجاست، معلمانش چه افرادی هستند و چه سوابقی دارند پرس و جو مینمایید.

 انتخاب آموزشگاه مناسب

حال اگر بخواهید یک هنر و یا حرفه هنری را یاد بگیرید، چه می کنید؟

آیا برایتان اهمیت دارد، آموزشگاهی که قصد دارید در آن ثبت نام کنید از چه سازمان و ارگانی مجوز دارد؟ جالب است بدانید که تنها سازمان آموزش فنی و حرفه ای، مجوز آموزشگاه و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مجوز موسسه آموزشی را صادر می نمایند و پروانه تاسیس، فقط به افرادی که دارای سابقه هنری درخشان هستند، اختصاص می یابد.

حالا شما ترجیح می دهید خود و یا فرزندتان در کدام آموزشگاه، حرفه و هنر مورد علاقه تان را دنبال نمایید؟

با نزدیک شدن به فصل تابستان، یکی از دغدغه های والدین پر کردن اوقات فراغت بچه هاست و هر خانواده به فراخورعلاقه خود و یا فرزندشان به دنبال مرکز آموزش مناسب میباشند.

به همین ترتیب در تابستان، تبلیغات بسیاری چه در فضای محیطی و چه در فضای مجازی برای ترغیب خانواده ها برای ثبت نام در آموزشگاههای مختلف به چشم می خورد.

حال وظیفه والدین است که بتوانند انتخابی درست داشته باشند. انتخابی که ممکن است آینده ی فرزندشان را تحت تاثیر قرار دهد. چون اگر آگاهانه و دقیق انجام شود فرزندان تعطیلاتی مفید را همراه با یادگیری هنر و حرفه ای کار آمد پشت سر گذاشته اند و در سال تحصیلی جدید میتوانند آماده تر و با روحیه ای بهتر به درس خود ادامه دهند.

اما اگر این انتخاب سرسری صورت گیرد ممکن است علاوه برضرر مالی، آسیبهای روحی نیز گریبانگیر فرزندان گردد، پس انتخاب مرکز آموزشی را جدی و مهم در نظر بگیریم.

فاکتورهای شناخت آموزشگاه معتبر

  • اولین گام جهت شناسایی آموزشگاه استاندارد این است که نام آموزشگاه مورد نظر را در پورتال سازمان آموزشی فنی و حرفه ای یا اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استعلام کنید.
  • پس از استعلام و اطمینان از اینکه آموزشگاه مربوطه مجوز رسمی از سازمان را دارد، جویا شدن از مدیریت آموزشگاه نیز امری ضروری میباشد. در خصوص مدیرمجموعه، که دارای چه سوابقی است، را می توان از کارآموزان قبلی آموزشگاه و یا در اینترنت جستجو کرد. توجه داشته باشید که مدیریت نقش بسزایی در خوب بودن آموزشگاه ایفا می کند. زیرا علاوه بر موسس، مدیر نقش اجرایی در تمامی امور آموزشی را برعهده دارد.
  • مورد بعدی مکان و موقعیت آموزشگاه است که پیشنهاد می شود قبل از ثبت نام در رشته یا حرفه  موردنظر از آموزشگاه بازدید به عمل آید.(لازم به ذکر است که مکان آموزشگاه های دارای مجوز، بعد از به تایید رسیدن بازرسین سازمان مربوطه و اداره اماکن، مجاز به فعالیت می باشد.)
  • نکته بعدی، ارزشیابی مدرس می باشد. قطعا اگر مدیریت آموزشگاه فردی لایق و سزاوار باشد، انتخاب مربی را به گونه ای انجام می دهد که باعث خوشنامی و افزایش اعتبار مرکز آموزشی مورد نظر گردد. شناخت سوابق مربی را هر چند کوتاه از کارآموزان قبلی و یا مدیریت جویا شوید.

مکان های آموزشی ممنوعه!

  1. آموزشگاه های زیرزمینی: برخی افراد سودجو بدون هیچگونه مجوزی مبادرت به برگزاری دوره های آموزشی می نمایند که هیچگونه نظارتی بر ساز و کارهای این مکان ها وجود ندارد. البته به راحتی می توان این آموزشگاهها را شناسایی کرده و مراقب سوءاستفاده سودجویان از افراد بی اطلاع و ساده بود و از وقت تلف کردن در این اماکن صرف نظر نمود.
  2. آموزش های غیر رسمی بازیگران: به تازگی برخی از بازیگران و چهره ها به صرف اینکه محبوبیت دارند، به طور شخصی و بدون هیچ مجوزی شروع به تبلیغات مجازی در صفحه های اجتماعی خود نموده و جذب هنرجو می نمایند. والدین باید توجه کنند که اگر نظارتی بر آموزش این افراد، هر چند شناخته شده باشند، وجود نداشته باشد در صورت بروز مشکلات مالی و اخلاقی به دلیل انتخاب نامناسب خودشان مجبور به پذیرش عواقب جبران ناپذیر ناشی از این عمل میشوند. پس به والدین محترم و هنرجویان عزیز اکیدا توصیه می گردد که این حرفه های هنری را حتما در آموزشگاه های صلاحیت دار دنبال کنند و فقط به صرف اینکه مدرس، چهره ی شناخته شده سینما و تلویزیون است، کفایت نکنند.
  3. معمولا در فصل تابستان سرای محله ها و یا فرهنگسراها نیز اقدام به برگزاری دوره های آموزشی، بخصوص دوره های هنری می نمایند، اما به ندرت پیش می آید که کارآموزان از این آموزشگاه های موقتی راضی بوده باشند به سبب این که  دوره ها معمولا کوتاه مدت بوده و از مدرسین کم تجربه که دوره های مربیگری را نگذرانده اند بهره می گیرند.

پس بهتر است  ثبت نام در آموزشگاه های مورد تایید که سرفصلهای آموزشی همراه با استاندارد های ارائه شده از سوی سازمان صورت می گیرد، در اولویت باشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست