آشنایی با قطعات داخلی لپ تاپ

 برای آشنایی با قطعات داخلی لپ تاپ این مقاله را بخوانید.

اگر یک لپ تاپ را باز کنیم قطعات زیر قابل مشاهده خواهد بود:

 •  Mother board
 • CPU
 •  FSB
 • Clock Speed
 • Cache (حافظه نهان)
 • TDP
 • Features Graphic
 • DirectX
 • VGA (کارت گرافیک)
 • Memory Bus Width ( پهنای با ند حافظه)
 • سیستم عامل (OS)
 • HDD:Hard Disk Drive
 • Display (صفحه نمایش)
    Mother board 

مادربرد به عنوان اصلی ترین بخش یک رایانه وظیفه ی کنترل کردن پردازشگر مرکزی و ارتباط دادن آن با اجزای دیگر را  بر عهده دارد. پردازشگر  به تنهایی با هیج یک  ازقطعات ارتباط مستقیم ندارد و همان طور که از اسمش پیداست تنها یک پردازنده است. در واقع مادر برد توسط شاه راه های خود  (BUS) پل حیاتی انتقال داده ها بین قطعات می باشد.

  CPU 

پردازنده یا واحد پردازش مرکزی (Central Processor Unit) مغز متفکر و مهمترین تراشه بر روی مادر برد هر کامپیوتر است.

وظایف مهم این قطعه عبارت است از:

 1.  انجام عملکرد های ریاضی، منطقی، مقایسه ای و محاسبه های مربوط به آدرس دهی در کامپیوتر
 2. مديريت کليه مراحل پردازش داده ها
 3. نظارت و مقدار دهی به صورت مستقيم و يا غير مسقيم ساير قطعات روی برد اصلی و ساير قسمتهاي کامپيوتر

پيشرفت تکنولوژی و علم نانو به دانشمندان کمک کرده است تا ۲ يا چند هسته CPU را در همان مقياس طراحی کنند تا پردازش ميان هسته های CPU به صورت موازی انجام پذیرد.

 

  FSB 

گذرگاه جلويی، که گذرگاه بين رم و سی پی یو ميباشد. پردازنده توسط این گذرگاه به پل شمالی وصل می گردد که در واقع اين بخش شامل گذرگاه RAM،PCI،AGP ميباشد. FSB را می توان به یک بزرگراه تشبیه نمود، که هر چه عريض تر باشد عبور اطلاعات و انتقال داده هابین  CPUو RAM با سرعت بيشتری صورت می پذیرد و ,واحد اندازه گیری این سرعت فرکانس است.

Clock Speed

مدت زمان مورد نیاز جهت پردازش یک دستور توسطCPU  ،کلاک نام دارد. واحد اندازه گیری سرعت CPU هرتز است که معمولا به صورت مگاهرتز يا گيگاهرتز بیان میشود. یک مگاهرتز يعنی اينکه CPU ميتواند ۱ ميليون دستور را در يک ثانيه پردازش کند، و یک گيگاهرتز يعنی اينکه CPU ميتواند ۱ ميليارد دستور را در يک ثانيه پردازش کند. امروزه همه CPU ها قابليت پردازش ميلياردی دارند و CPU هايی که واحدشان مگا ميباشد کنار رفته اند.

حافظه نهان (cache)
 

جهت استفاده از حداکثر سرعتCPU ،لازم است که اطلاعات  نیز با حداکثر سرعت به سی پی یو برسد، اما به دلیل اینکه سرعت CPU خيلی بيشتر از سرعت RAM است،CPU مدت زمان زيادی را بايد منتظر بماند تا اطلاعات را از RAM دريافت کند. برای کاهش اين مدت انتظار و افزايش سرعت سيستم حافظه کش را در CPU قرار داده اند.

کش (Cache) وظيفه ی ذخيره دستورات و فرمان های کاربر را به  عهده دارد . به دلیل مساوی بودن سرعت کش با CPU انتقال اطلاعات به CPU خیلی سریع صورت می پذیرد و نيازی به فراخوانی اطلاعات از RAM ندارد. البته اگر برخی از اطلاعات مورد نیاز در کش نباشد بايد اين اطلاعات از RAM فراخوانی شود و دوباره CPU بيکار ميماند و با کاهش سرعت مواجه می شود. که برای حل اين مشکل دوباره کش اضافه میکنند. بنابر این هر چه حافظه  کش بزرگ تر باشد سرعت هم بيشتر ميشود.

 
  TDP 

اين واحد حداکثر اتلاف حرارت CPU را بيان می کند. به عبارت ديگر معرف حداکثر ميزان حرارتی است که CPU ايجاد می کند، بنابراين خنک کننده ای که بر روی CPU قرار می گيرد بايد توانايی انتقال اين حرارت را داشته باشد.

Features Graphic 

Intel HD Graphics بدين معنا است که پردازنده شما مجهز به کارت گرافيک داخلی می باشد، که اين امکان را به شما می دهد که کارت گرافيک اصلی لپ تاپ شما به کارت گرافيک داخلی سوئيچ شود. اين تراشه گرافيکی، با فناوری ۳۲ نانومتری طراحی شده است و ميزان برق مصرفی با گرافيک داخلی ۳۵ تا ۴۵ وات گزارش داده شده است.

DirectX 

در ابتدايی ترين سطح DirectX بعنوان يک واسطه بين سیستم عامل (ویندوز)و سخت افزار مي باشد، در واقع بخشی از API ويندوز يا واسطه برنامه نويسی برنامه های کاربردی Application Programming Interface است.

بازی ها و برنامه های مالتی مديا جزو محبوب ترين بخش برنامه های کامپيوتری می باشند، اما اجرای آنها به راحتی در ويندوز انجام نميشود. علت اول اين است که ساختار کامپيوترهای شخصی به منظور استفاده بعنوان پايگاهی جهت بازی کردن طراحی نگرديده است. ثانياً ماهيت طيف گسترده کامپيوترهای شخصی به معنای آن است که دستگاه يک نفر می تواند بسيار متفاوت با دستگاه ديگری باشد. لذا در حاليکه دستگاه های بازی همگی از سخت افزارهای مشابهی استفاده می کنند، کامپيوترهای شخصی چنين نيستند.

حيطه بسيار وسيع تفاوت های سخت افزاری می تواند دردسر بزرگی برای بازکردن اين برنامه ها محسوب شود. جهت رفع اين مشکل، مايکروسافت نيازمند معرفی استانداردی عمومی يا بهتر بگوئيم يک واسطه و ميانجی عمومی بين سيستم عامل و هرگونه سخت افزار نصب شده بر روی کامپيوتر بود تا تمام برنامه های بازی و مالتی مديا بتوانند از آن پيروی کنند. اين واسطه عمومی همان DirectX است. DirectX واسطه ای است که وظایف برنامه ريزی خاصی را بسيار ساده تر می سازد، چه برای پديد آورنده بازی و چه برای ما که فقط می خواهيم بنشينيم و آخرين بازی پرفروش را بازی کنيم و يا از آخرين نرم افزار های گرافيکی استفاده کنيم.

کارت گرافيک (VGA)

کارت گرافیک بعد از CPU ، يکی از مهم ترين قطعات لپ تاپ است، وظيفه کارت گرافيک پردازش تصويری و ارتباط با نمايشگر می باشد. کارت گرافيک يک قطعه سخت افزاری است که اطلاعات پردازنده را برای نمايش در صفحه نمايش آماده می کند .هر چه قدرت و حافظه کارت گرافیک بيشتر باشد تصويراز کيفيت بهتری برخوردار خواهد بود. کارت گرافيک علاوه بر خروجی به صفحه نمايش، خروجی ديگری به تلويزیون دارد و همچنين دارای ورودی برای ويدئو می باشد. کارت ها در قسمت حافظه تعدادی سلول های تصويری دارند که برای نمايش در صفحه مانيتور برای چند لحظه در خود ذخيره می کند. هر چه حافظه بيشتر باشد تعداد بيشتری سلول تصويری در خود ذخيره می کند. اين حافظه را Ram کارت گرافيک می نامند. مانند رم ۵۱۲ مگابایت يا ۱ گیگابایت. در حال حاضر ۳ شرکت Intel , AMD , NVidia توليد کننده کارت گرافيک هستند. در بين اين کارت های گرافيکی Intel از قدرت زيادی بر خوردار نيست و رقابت بيشتر بين شرکت های AMD و NVidia است.

 
پهنای باند حافظه (Memory Bus Width)

اندازه ی پهنای باندی که امکان ارتباط کارت گرافيکی با کارت حافظه را برقرار می کند Bus ناميده ميشود. باس يکی از عواملی است که در کارهای سه بعدی تاثير زيادی بر سرعت دارد. در واقع BUS تعداد باند های ارتباطی است که ميان پردازشگر و حافظه وجود دارد و هرچه تعداد آن بيشتر باشد سرعت Rendering نيز به مراتب بیشتر ميشود. عملکرد کارت می تواند از پهنای باند Memory BUS تاثير بپذيرد، کارت گرافيک با Memory BUS 256 Bit با سرعتی دو برابر يک کارت با Memory BUS 128 Bit اطلاعات را بين حافظه کارت و پروسسور تبادل میکند.

 سيستم عامل OS

سيستم عامل بدون شک مهمترين نرم افزار در کامپيوتر است. پس از روشن کردن کامپيوتر اولين نرم افزاری که مشاهده می گردد سيستم عامل بوده و آخرين نرم افزاری که قبل از خاموش کردن کامپيوتر مشاهده خواهد شد، نيز سيستم عامل است.

سيستم عامل نرم افزاری است که امکان اجرای تمامی برنامه های کامپيوتری را فراهم می آورد. سيستم عامل با سازماندهی، مديريت و کنترل منابع سخت افزاری امکان استفاده بهينه و هدفمند آنها را فراهم می آورد. سيستم عامل فلسفه بودن سخت افزار را بدرستی تفسير کرده و در اين راستا امکانات متعدد و ضروری جهت حيات ساير برنامه های کامپيوتری را فراهم می آورد.

به طور کلی ۳ نوع سيستم عامل بر روی لپ تاپ ها کاربرد بيشتری دارند که عبارت اند از ويندوز، مکينتاش و لينوکس. در اين بين پر کاربرد ترين آنها ويندوز است که محصول شرکت مايکروسافت می باشد. سيستم عامل های مکينتاش مخصوص لپ تاپ های توليدی شرکت اپل است و هيچ شرکت ديگری حق استفاده از آنها را ندارد.

در آخر سيستم عامل لينوکس است که سيستم عاملی متن باز وکاملا رايگان برای همه مردم جهان میباشد. در لینوکس اين امکان برای همگان وجود دارد که بتوانند در آن تغيیرات دلخواه خود را انجام دهد. از اين رو اين سيستم عامل بيشتر برای افراد حرفه ای توصيه مي گردد.

ويندوز ۷، هفتمين ويندوز کامپيوتر های شخصی می باشد. که بعد از ويندوز ويستا که پروژه شکست خورده مایکروسافت بود وارد بازار شد.

حداقل سيستم مورد نياز جهت نصب ويندوز ۷ عبارت است از:

CPU : 1Ghz

RAM : 1G

VGA : 128M

HDD : 20G

 HARD DISK DRIVE: HDD

هارد ديسک وسيله ای است با صفحه انعطاف پذير که سطح آنها با موادی پوشش داده شده که بتوان داده ها را به طور مغناطيسی بر روی آنها ضبط نمود. ظرفيت ديسک سخت معمولاً بر حسب گيگا بايت و ترابايت بيان می شود. سرعت انتقال اطلاعات در قسمت داخلی در بازه ۴۴٫۲ مگابايت در ثانيه تا ۷۴٫۵ مگابايت در ثانيه تغيير می کند و اين در حاليست که سرعت انتقال اطلاعات در واحدهای خارجی ۷۴٫۰ مگا بايت در ثانيه تا ۱۱۱٫۴ مگا بايت در ثانيه متغيير است. يک ديسک سخت با زمان دسترسی تصادفی در بازه های بين ۵ ميلی ثانيه تا ۱۵ ميلی ثانيه تغييرات دارد.

هاردديسک ها از منظر سرعت گردش محور مرکزی در پنج گروه ۴۲۰۰، ۵۴۰۰، ۷۲۰۰، ۱۰ و ۱۵ هزار دور در دقيقه قرار می گيرند. هاردديسک های کوچک اندام ۱٫۸ و ۲٫۵ اينچي که بيشتر در دستگاه های قابل حمل مانند دستگاه های پخش موسيقی و لپ تاپ ها استفاده می شوند از سرعت ۴۲۰۰ و ۵۴۰۰ دور در دقيقه پشتيبانی می کنند و برخی نمونه های جديد از سرعت ۷۵۰۰ دور در دقيقه بهره می برند. سرعت ۷۵۰۰ RPM سرعت استاندارد هارد ديسک کامپيوترهای روميزی (PC) است. هارد لپ تاپ ها به علت اندازه کوچک شان، عموما ۵۴۰۰ RPM سرعت دارند. اما می توانيد مدل های ۷۵۰۰ RPM را هم بيابيد، ولی بايد مقداری از شارژ لپ تاپ تان را فدای سرعت بيشتر هارد تان کنيد

صفحه نمايش Display

صفحه نمايش مهمترين دستگاه خروجي لپ تاپ ميباشد، که تمام داده ها بر روی آن نمايش داده ميشود. که به دو دسته کلی تقسيم می شوند:

LED , LCD

نمايشگر LCD از دو شيشه پولاريزه بهم چسبيده تشکيل شده است که مايع کريستال در بين آنها قرار گرفته است و نور دريافتی از پشت خود را پخش ميکند. در واقع خود کريستال مايع نوری توليد نميکند، ولی در نمايشگر LED اين لامپ ها ديود های نوری هستند که اين وظيفه را انجام می دهند. به همين دليل است که نمايشگر های LED از کيفيت و شفافيت بيشتری برخوردارند و در عين حال مصرف برق کمتری نسبت به LCD ها دارند.

همچنین TFT يک تکنولوژی LCD می باشد. به عبارت ديگر وقتی صحبت از TFT می کنيم منظور همان LCD است که از موبايل گرفته تا لپ تاپ و ساير دستگاه هايی که صفحه نمايش دارند از آن استفاده میکنند. TFT اختصار Thin Film Transistorبوده، و روش کار آن بدين صورت است که روی يک صفحه بسيار نازک و شفاف تعداد مشخصی از ترانزيستورها (که نسبت مستقيم به ابعاد صفحه نمايش دارد) قرار گرفته اند. جهت روشنايی يک پيکسل يا نقطه نورانی، سه ترانزيستور برای رنگ های آبی، سبز و قرمز تعبيه شده  است. این ترانزیستور ها با جريان الکتريکی متناسب با تصويری که قرار است نمايش دهد از عبور نورهای پشت زمينه خود که توسط لامپ فلورسنت روشن شده جلوگيری، اجازه عبور کم نور و يا اجازه عبور کامل نور را می دهد. و آنچه که ما می بينيم حاصل ترکيب اين رنگ ها است

معصومه عزیزی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *